HobbyZvířata

Čím se živí roháč



Čím se živí roháč

Roháč obecný (Lucanus cervus) je největší druh brouka v Evropě, který je známý svými velkými kusadly, zejména u samců. Životní cyklus roháče je fascinující, a to nejen díky jeho impozantnímu vzhledu, ale také způsobem, jakým se živí během různých fází svého vývoje. Je důležité rozlišit mezi potravními nároky larev a dospělých jedinců, protože se jejich strava výrazně liší.

Strava larev roháče

Larvy roháče se živí odumřelým dřevem. Většinu svého života, který může trvat až 5-7 let, stráví jako larvy, ukryté v tlejícím dřevě stromů. Preferují především dubové dřevo, ale lze je nalézt i v jiných listnatých stromech, jako je buk nebo jasan. Živí se rozkládající se dřevní hmotou, což znamená, že nehryžou živé dřevo, ale využívají staré a rozkládající se kmeny, pařezy nebo větve.

Klíčové zdroje potravy larev:

  • Tlející dubové dřevo
  • Staré pařezy
  • Rozkládající se kořeny a větve

Tento proces rozkladu je pro ekosystém velmi důležitý, protože larvy roháčů pomáhají recyklovat organickou hmotu zpět do půdy.

Strava dospělých roháčů

Dospělí jedinci mají mnohem kratší životní fázi než larvy – obvykle jen několik týdnů v létě. V této době se již nevyvíjejí a jejich hlavním cílem je rozmnožování. Proto jejich potravní nároky nejsou tak vysoké. Dospělí roháči se živí především mízu stromů a sladkými šťávami z fermentujícího ovoce.

Hlavní zdroje potravy dospělých roháčů:

  • Míza tekoucí z poškozených stromů, především dubů.
  • Fermentující šťávy z přezrálého ovoce (jablka, hrušky).

Kusadla samců nejsou uzpůsobena k přijímání potravy, jsou spíše používána k soubojům o samice. Proto samci přijímají potravu méně než samice.

Roháč se v průběhu života živí velmi odlišnými druhy potravy v závislosti na fázi svého vývoje. Larvy roháče se živí tlejícím dřevem, zatímco dospělí jedinci získávají energii z mízy stromů a fermentujícího ovoce. Tento rozdíl v potravě je klíčový pro jejich úspěšné přežití a rozmnožování.




Prohlédněte si veškeré naše rubriky: